Kleinschalig, verspreid en grote gezinnen: aanpak huisvesting statushouders op Urk
De gemeente Urk heeft een plan van aanpak voor de huisvesting van statushouders (mensen die een verblijfsvergunning hebben gekregen) opgesteld en dit op 1 juli 2026 aan de provincie Flevoland aangeboden. Sinds 2014 zijn gemeenten wettelijk verplicht statushouders te huisvesten. Urk voldeed hier lange tijd aan, maar heeft sinds 2022 onvoldoende capaciteit. Momenteel moeten 81 statushouders worden gehuisvest, oplopend tot 99 in januari 2027.

De huisvesting van statushouders op Urk is geen eenvoudige opgave
We hebben te maken met een klein oppervlakte waar veel mensen willen wonen. Jongeren uit Urk zoeken woningen, gezinnen zijn van Urk vertrokken omdat er geen ruimte was. Zij willen als het mogelijk is, graag terug. Maar niets doen op het gebied van statushouders is geen optie. De opgave op het gebied van statushouders is onderdeel van de bredere woningbouwopgave. Daarom zoekt Urk naar oplossingen die passen bij de schaal, ruimte en leefbaarheid van de eigen gemeente. Dat betekent dat we blijvend in gesprek zijn met de provincie over passende aantallen statushouders op Urk. Zodat er daarnaast voldoende aanbod is voor jongeren en gezinnen om te wonen.
Aandacht voor de lokale situatie
Wethouder Wilco van Klinken: “Urk kent een hoge druk op de woningmarkt en beperkte ruimte. Veel inwoners ervaren dit dagelijks. We begrijpen dat dit vragen en zorgen kan oproepen. Het plan van aanpak houdt nadrukkelijk rekening met deze situatie. Bij alle keuzes wordt gezocht naar een balans tussen de wettelijke opgave, de beschikbaarheid van woningen en de leefbaarheid en veiligheid in de gemeenschap.”
Hoe pakken we dit aan: kleinschalig, verspreid en grote gezinnen
We zetten in op een combinatie van maatregelen, verspreid over de tijd. Daarbij wordt gewerkt aan:
- Het beter benutten van bestaande woningen;
- Tijdelijke oplossingen, zoals flexwoningen en het toevoegen van sociale huurwoningen voor verschillende doelgroepen;
- Samenwerking met partners, zoals de woningcorporatie en maatschappelijke organisaties.
Uitgangspunt is dat oplossingen kleinschalig en verspreid worden gerealiseerd, zodat ze passen bij de omgeving en bijdragen aan draagvlak. Urk heeft altijd uitgesproken dat zij de voorkeur geeft aan het plaatsen van (grote) gezinnen. Dat is en blijft het uitgangspunt.
Zorgvuldigheid en betrokkenheid
De gemeente vindt het belangrijk om inwoners tijdig en zorgvuldig te informeren. We geven graag antwoord op vragen, zorgen en signalen uit de samenleving. Tegelijk is het belangrijk om duidelijk te zijn: de uitvoering van deze taak is wettelijk verplicht. Nietsdoen is geen optie. Wel vinden we het belangrijk om inwoners te betrekken bij de manier waarop dit gebeurt.
Vervolg
Na indiening van het plan bij de provincie volgt verdere uitwerking. Op dat moment informeert de gemeente inwoners over de concrete stappen en eventuele locaties. We verwachten dat dit in het najaar van 2026 is.