Voorgenomen uitgifte van percelen grond door de gemeente Urk
De gemeente Urk heeft het voornemen om de percelen, kadastraal bekend als:
- gemeente Noordoostpolder, sectie EX, nummers 846 en 847, samen ter grootte van circa 20 ha, 67 a en 45 ca, plaatselijk bekend als een woning met erf, bedrijfsopstallen en aangrenzende cultuurgrond aan de Urkerweg 36 te Tollebeek, te verkopen, waarbij de woning met erf alvorens wordt verpacht;
- gemeente Noordoostpolder, sectie E, nummer 1133, ter grootte van circa 15 ha, 54 a en 80 ca, plaatselijk bekend als cultuurgronden nabij Urkerweg 34 te Tollebeek, in pacht uit te geven en vervolgens te verkopen;
- gemeente Noordoostpolder, sectie A, nummer 2637, ter grootte van circa 29 ha, 64 a en 70 ca, plaatselijk bekend als cultuurgronden nabij Urkerweg 20 te Emmeloord, in pacht uit te geven en vervolgens te verkopen;
- gemeente Noordoostpolder, sectie D, nummer 2337 (gedeeltelijk) en 2341, samen ter grootte van circa 4 ha, 71 a en 38 ca, plaatselijk bekend als cultuurgronden ten oosten van Port of Urk, na aankoop in geliberaliseerde pacht uit te geven;
- gemeente Urk, sectie D, nummer 2170, 2171, 2172 (gedeeltelijk) en 2173, samen ter grootte van circa 22 ha, 74 a en 20 ca, plaatselijk bekend als cultuurgronden nabij Domineesweg 29 T-1 te Urk, na aankoop tijdelijk in voortgezet gebruik te geven;
- gemeente Urk, sectie D, nummer 2146 en 2145 (gedeeltelijk), samen ter grootte van circa 19 ha, 3 a en 59 ca, plaatselijk bekend als cultuurgronden nabij Zuidermeerweg 49 te Urk, na aankoop in geliberaliseerde pacht uit te geven;
- gemeente Urk, sectie D nummer 2149, ter grootte van circa 1 ha, 54 a en 50 ca, plaatselijk bekend als cultuurgronden nabij de Zuidermeerdijk, tijdelijk in gebruik te geven.
Met deze publicatie geeft de gemeente Urk uitvoering aan de Didam-uitspraak van de Hoge Raad van 26 november 2021 (ECLI:NL:HR:2021:1778).
De gemeente Urk zal deze gronden niet via een openbare selectieprocedure verpachten en verkopen, maar zal deze een-op-een uitgeven. Bij de voorgenomen een-op-een gronduitgifte spelen de volgende overwegingen een rol:
- De gemeente Urk is bezig met de ontwikkeling van het tijdelijke deel van het omgevingsplan, onderdeel bestemmingsplan ‘Port of Urk – Binnendijks bedrijventerrein’. In dat kader is het voor de gemeente noodzakelijk om gronden te verwerven in het plangebied. Voor deze verwerving acht de gemeente het noodzakelijk om vervangende grond aan te bieden aan de eigenaar van de benodigde gronden.
- Niet alle cultuurgronden zijn op dit moment direct benodigd voor de voorgenomen ontwikkeling. Om zekerheid te verkrijgen over het toekomstige eigendom worden deze gronden reeds aangekocht. In de tussentijd worden de gronden tijdelijk verpacht dan wel in gebruik gegeven aan de verkoper.
- Gelet op de te compenseren gronden in samenhang met de beoogde realisatie van het omgevingsplan, welke onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden om de beleidsdoelen te kunnen realiseren, is de gemeente Urk van oordeel dat sprake is van één serieuze gegadigde aan wie de gronden in pacht en eigendom kunnen worden uitgegeven.
Reactietermijn
Indien u zich niet kunt verenigen met dit voornemen dient u een kort geding tegen de gemeente Urk aanhangig te maken bij de rechtbank Midden-Nederland. Met het oog op de voortgang in deze uitgiftetrajecten en het verkrijgen van duidelijkheid over de rechtszekerheid van de transacties, hanteert de gemeente een reactietermijn van 20 kalenderdagen. Indien u niet binnen de gestelde termijn van 20 kalenderdagen een kort geding aanhangig heeft gemaakt, dan wordt u geacht zich niet te verzetten tegen de hiervoor voorgenomen gronduitgifte en wordt u geacht uw rechten ter zaken te hebben verwerkt.
Datum: 15 januari 2026